MINERUL COMANESTI - ISTORIE-

    MINERUL 92 COMANESTI - SEZONUL1999-2000



MINERUL 92 COMANESTI  - SEZONUL 1995-1996

                                        MINERUL COMANESTI

         Infiintata in anul  1949-1950  de Carbonifera Comanesti

   Alte doua nume noi apar in editia ‘69-’70: Letea Bacau si Minerul Comanesti. 

   In anul 1992 ,MINERUL COMANESTI ,devine MINERUL 92 COMANESTI.Echipa a activat in DIVIZIA C pana in vara  anului 2001,cand conducerea de la aceea vreme(Czobot Stefan-PRESEDINTE,Miron Dorinel - Vicepresedinte,Anton - delegatul echipei)au decis sa vanda titlul si echipa sa evolueze in DIVIZIA D(campionatul judetean).Din sezonul 2001-2002 numele echipei a devenit FC COMANESTI.
    Lipsa de interes din partea autoritatilor locale a facut ca in anul 2005 fotbalul in orasul comanesti sa dispara! Dupa 56 de ani de existenta MINERUL COMANESTI  dispare de pe harta fotbalului din ROMANIA! Ultimul sustinator al fotbalului din acest oras a fost CORBAN IONUT,in calitate de resedinte,sponsor,antrenor si delegat!
    In 2007,un grup de fosti jucatori si impatimiti ai fotbalului comanestean incearca sa reanvie fotbalul in orasul COMANESTI si infiinteaza echipa AS ATHLETIC 2007 COMANESTI,ce evouleaza la debutul sau in LIGA a 5 a.La primul sau sezon echipa reuseste promovarea in LIGA a 4 a,dar iarasi ne izbim de lipsa de interes din partea autoritatilor locale si suntem nevoiti sa mutam echipa in orasul DARMANESTI. Actuala denumire a echipei este AS ATHLETIC 2007 DARMANESTI!      


      DIVIZIA C 1989-1990

          Seria II

1.CSM BORZESTI 38p

2.Avintul Reghin 32p

3.Unirea Cristur 32p

4.Progresul Odorhei 32p

5.Minerul Comanesti 32p

6.Petrolul Moinesti 32p

7.Muresul Ludus 32p

8.Mecon Onesti 30p

9.Textila Buhusi 30p

10.Muresul Toplita 29p

11.Metalotehnica Tg.Mures 29p

12.Viitorul Gheorgheni 28p

13.Metalul Reghin 27p

14.Rapid Miercurea Ciuc 26p

15.Metalul Sighisoara 25p

16.Otelul Reghin 23p 
                                                                                                                                   

      Final table Divizia C 1994-995   

1. Foresta Falticeni [R] 32 27 1 4 91 - 21 82 [Promoted]

2. F.C Onesti 32 24 3 5 84 - 27 75 [Promotion playoff]

3. Nitramonia Fagaras 32 18 3 11 51 - 35 57

4. Petrolul Braila-Ianca 32 17 5 10 45 - 35 56

5. Petrolul Moinesti 32 16 5 11 47 - 32 53 [2 1 0 1 4 - 2 3]

6. Melana Savinesti 32 17 2 13 71 - 45 53 [2 1 0 1 2 - 4 3]

7. Muresul Toplita 32 15 2 15 60 - 45 47

8. C.F.R Pascani 32 14 3 15 43 - 51 45 [2 2 0 0 5 - 1 6]

9. Vrancart Adjud 32 14 3 15 53 - 55 45 [2 0 0 2 1 - 5 0]

10. F.C Sfantu Gheorghe 32 14 1 17 61 - 53 43

11. Harghita Odorhei 32 13 2 17 51 - 54 41

12. Minerul Comanesti 32 11 3 18 31 - 54 36

13. Cotidian Selena Bacau 32 11 1 20 37 - 57 34

14. Romgal Romanu [P] 32 9 6 17 28 - 59 33

15. C.F.R Tepro Iasi 32 8 8 16 35 - 64 32 [2 1 1 0 4 - 0 4]

16. Minerul Vatra Dornei [P] 32 10 2 20 38 - 82 32 [2 0 1 1 0 - 4 1]

---------------------------------------------------------------

17. Viitorul Harlau 32 7 4 21 32 - 89 25 [Relegated]

[544 245 54 245 858 - 858 789]

17. Viitorul Harlau 32 7 4 21 32 - 89 25 [Relegated]

[544 245 54 245 858 - 858 789]

18. A.S.A Agrojim Campulung M. [Excluded]

19. Minerul Gura Humorului [Excluded]

20. F.C Cozinda Botosani [Excluded]

Cross Table

Adj Bac Com Fag Fal Har Ian Ias Moi Odo One Pas Rom Sav SfG Top Vat Bot Cam GuH

Adjud X 1-0 1-0 4-0 0-3 6-0 1-0 5-2 2-1 4-2 0-1 1-2 3-1 3-1 5-1 4-2 3-0 *** *** 3-0

Bacau Cot. 2-0 X 2-0 1-0 0-2 3-1 0-2 6-1 1-4 3-0 2-2 0-1 2-0 2-0 1-2 3-0 2-0 3-0 *** ***

Comanesti 3-0 2-0 X 1-2 1-0 4-1 2-1 2-1 0-0 1-0 1-2 3-1 0-0 4-1 1-0 0-3 4-0 *** *** ***

Fagaras 1-0 4-1 3-0 X 0-2 3-0 2-1 3-0 1-1 3-0 2-1 3-0 3-0 2-0 1-0 3-0 3-0 *** 3-0 ***

Falticeni 3-0 4-0 2-0 4-0 X 6-0 2-1 6-0 3-0 4-0 1-0 4-2 3-0 3-0 3-0 4-0 6-1 *** *** 5-0

Harlau 1-1 2-0 3-0 0-3 2-3 X 3-3 0-0 0-4 3-0 1-3 3-1 2-1 0-3 4-2 0-2 2-0 *** *** 3-0

Ianca 1-1 3-0 1-0 1-1 0-0 3-0 X 3-0 1-0 4-0 1-0 2-1 2-0 2-0 2-0 3-1 3-0 *** *** ***

Iasi 3-2 3-1 3-0 1-1 0-5 3-0 1-2 X 2-0 0-0 0-0 0-0 5-0 0-1 2-1 1-1 4-0 *** 3-0 3-0

Moinesti 2-1 4-1 1-0 1-0 1-0 2-2 3-0 3-0 X 2-1 1-2 1-0 2-1 4-1 2-0 2-1 2-1 ***10-0 ***

Odorhei 3-0 1-0 3-0 1-2 1-2 3-0 3-1 2-1 1-1 X 4-0 4-2 2-1 2-0 3-1 3-0 5-0 *** 6-0 ***

Onesti 5-1 4-0 3-1 4-2 4-2 3-0 4-0 5-0 2-1 3-0 X 6-0 8-1 0-0 3-2 3-1 7-0 3-0 *** ***

Pascani 3-0 2-1 5-0 1-0 1-4 3-1 0-1 1-1 2-0 1-0 1-2 X 2-0 2-1 1-0 3-0 1-2 3-0 *** ***

Romanu 2-2 2-0 0-0 3-0 0-2 2-0 0-0 2-0 1-1 2-1 0-1 2-1 X 2-1 0-0 1-0 2-0 *** *** ***

Savinesti 3-0 2-1 5-0 3-0 4-1 6-0 5-0 4-1 1-0 4-3 0-2 6-0 4-1 X 3-1 3-0 6-0 3-1 *** ***

Sfantu Gh. 3-0 4-0 2-0 1-0 0-2 8-1 0-1 5-0 2-1 4-0 0-3 3-0 5-1 3-1 X 3-2 3-1 *** *** ***

Toplita 3-0 3-0 5-0 3-0 1-2 4-0 3-0 3-0 1-0 1-0 0-1 0-0 3-0 4-0 5-3 X 6-0 *** 7-0 ***

Vatra D. 1-2 1-2 3-1 0-3 2-3 4-0 2-0 0-0 1-0 4-3 2-0 0-3 4-0 2-2 4-2 3-2 X *** 1-0 ***

Botosani 0-3 *** *** *** 0-4 *** 2-2 1-4 *** *** *** *** *** *** *** *** *** X *** 4-0

Campulung 0-3 *** 3-2 *** *** 1-2 1-4 *** *** *** *** 1-0 2-1 *** 2-1 *** *** *** X ***

Gura Hum. *** 2-1 *** *** *** *** 3-1 *** *** *** 0-1 *** *** 1-2 *** 1-4 *** *** *** X

  Round 1 [August 28, 1994] Round 20 [March 05, 1995]

Bacau Cotidian 2 - 0 Savinesti Comanesti 1 - 0 Odorhei

Campulung Mold. 0 - 3^ Adjud Fagaras 1 - 0 Sfantu Gheorghe

Falticeni 2 - 1 Ianca-Braila Harlau/Iasi C. 2 - 0 Vatra Dornei

Iasi Tepro/Lynx 3 - 0^ Gura Humorului Ianca-Braila 0 - 0 Falticeni

Moinesti 1 - 2 Onesti Onesti 2 - 1 Moinesti

Odorhei 3 - 0 Comanesti Savinesti 2 - 1 Bacau Cotidian

Pascani 3 - 0 Botosani Toplita 3 - 0 Romanu

Romanu 1 - 0 Toplita

Sfantu Gheorghe 1 - 0 Fagaras

Vatra Dornei 4 - 0 Harlau/Iasi C.

Round 2 [September 04, 1994] Round 21 [March 12, 1995]

Adjud 2 - 1 Moinesti Falticeni 3 - 0 Savinesti

Botosani 1 - 4 Iasi Tepro/Lynx Moinesti 2 - 1 Adjud

Comanesti 1 - 0 Sfantu Gheorghe Odorhei 3 - 1 Ianca-Braila

Fagaras 3 - 0 Vatra Dornei Pascani 1 - 2 Onesti

Gura Humorului 2 - 1 Bacau Cotidian Romanu 2 - 0 Harlau/Iasi C.

Harlau/Iasi C. 2 - 1 Romanu Sfantu Gheorghe 2 - 0 Comanesti

Ianca-Braila 4 - 0 Odorhei Vatra Dornei 0 - 3* Fagaras

Onesti 6 - 0 Pascani *[effective 1 - 0 / subsequent decision 0 - 3]

Savinesti 4 - 1 Falticeni

Toplita 7 - 0 Campulung Mold.

Round 3 [September 11, 1994] Round 22 [March 19, 1995]

Bacau Cotidian 3 - 0^ Botosani Adjud 1 - 2 Pascani

Campulung Mold. 1 - 2 Harlau/Iasi C. Comanesti 4 - 0 Vatra Dornei

Falticeni 5 - 0 Gura Humorului Fagaras 3 - 0 Romanu

Iasi Tepro/Lynx 0 - 0 Onesti Ianca-Braila 2 - 0 Savinesti

Moinesti 2 - 1 Toplita Odorhei 3 - 1 Sfantu Gheorghe

Pascani 3 - 0 Adjud Onesti 5 - 0 Iasi Tepro/Lynx

Romanu 3 - 0 Fagaras Toplita 1 - 0 Moinesti

Savinesti 5 - 0 Ianca-Braila

Sfantu Gheorghe 4 - 0 Odorhei

Vatra Dornei 3 - 1 Comanesti

Round 4 [September 18, 1994] Round 23 [March 26, 1995]

Adjud 5 - 2 Iasi Tepro/Lynx Bacau Cotidian 2 - 2 Onesti

Botosani 0 - 4 Falticeni Iasi Tepro/Lynx 3 - 2 Adjud

Comanesti 0 - 0 Romanu Moinesti 2 - 2 Harlau/Iasi C.

Fagaras 3 - 0^ Campulung Mold. Pascani 3 - 0 Toplita

Gura Humorului 1 - 2 Savinesti Romanu 0 - 0 Comanesti

Harlau/Iasi C. 0 - 4 Moinesti Sfantu Gheorghe 0 - 1 Ianca-Braila

Ianca-Braila 2 - 0 Sfantu Gheorghe Vatra Dornei 4 - 3 Odorhei

Odorhei 5 - 0 Vatra Dornei

Onesti 4 - 0 Bacau Cotidian

Toplita 0 - 0 Pascani

Round 5 [September 25, 1994] Round 24 [April 02, 1995]

Bacau Cotidian 2 - 0 Adjud Adjud 1 - 0 Bacau Cotidian

Campulung Mold. 3 - 2 Comanesti Fagaras 1 - 1 Moinesti

Falticeni 1 - 0 Onesti Harlau/Iasi C. 3 - 1 Pascani

Gura Humorului 3 - 1 Ianca-Braila Odorhei 2 - 1 Romanu

Iasi Tepro/Lynx 1 - 1 Toplita Onesti 4 - 2 Falticeni

Moinesti 1 - 0 Fagaras Sfantu Gheorghe 3 - 1 Vatra Dornei

Pascani 3 - 1 Harlau/Iasi C. Toplita 3 - 0 Iasi Tepro/Lynx

Romanu 2 - 1 Odorhei

Savinesti 3 - 1 Botosani

Vatra Dornei 4 - 2 Sfantu Gheorghe

Round 6 [September 28, 1994] Round 25 [April 09, 1995]

Adjud 0 - 3* Falticeni Bacau Cotidian 3 - 0 Toplita

Botosani 4 - 0 Gura Humorului Falticeni 3 - 0 Adjud

Comanesti 0 - 0 Moinesti Iasi Tepro/Lynx 3 - 0 Harlau/Iasi C.

Fagaras 3 - 0 Pascani Moinesti 1 - 0 Comanesti

Harlau/Iasi C. 0 - 0 Iasi Tepro/Lynx Pascani 1 - 0 Fagaras

Ianca-Braila 3 - 0 Vatra Dornei Romanu 0 - 0 Sfantu Gheorghe

Odorhei 6 - 0 Campulung Mold. Savinesti 0 - 2 Onesti

Onesti 0 - 0 Savinesti Vatra Dornei 2 - 0 Ianca-Braila

Sfantu Gheorghe 5 - 1 Romanu

Toplita 3 - 0 Bacau Cotidian

*[effective 1 - 0 / subsequent decision 0 - 3]

Round 7 [October 02, 1994] Round 26 [April 16, 1995]

Bacau Cotidian 3 - 1 Harlau/Iasi C. Adjud 3 - 1 Savinesti

Botosani 2 - 2 Ianca-Braila Comanesti 3 - 1 Pascani

Campulung Mold. 2 - 1 Sfantu Gheorghe Fagaras 3 - 0 Iasi Tepro/Lynx

Falticeni 4 - 0 Toplita Harlau/Iasi C. 2 - 0 Bacau Cotidian

Gura Humorului 0 - 1 Onesti Odorhei 1 - 1 Moinesti

Iasi Tepro/Lynx 1 - 1 Fagaras Toplita 1 - 2 Falticeni

Moinesti 2 - 1 Odorhei Vatra Dornei 4 - 0 Romanu

Pascani 5 - 0 Comanesti

Romanu 2 - 0 Vatra Dornei

Savinesti 3 - 0 Adjud

Round 8 [October 09, 1994] Round 27 [April 19, 1995]

Adjud 3 - 0^ Gura Humorului Bacau Cotidian 1 - 0 Fagaras

Comanesti 2 - 1 Iasi Tepro/Lynx Falticeni 6 - 0 Harlau/Iasi C.

Fagaras 4 - 1 Bacau Cotidian Iasi Tepro/Lynx 3 - 0 Comanesti

Harlau/Iasi C. 2 - 3 Falticeni Moinesti 2 - 0 Sfantu Gheorghe

Ianca-Braila 2 - 0 Romanu Pascani 1 - 0 Odorhei

Odorhei 4 - 2 Pascani Romanu 0 - 0 Ianca-Braila

Onesti 3 - 0^ Botosani Savinesti 3 - 0 Toplita

Sfantu Gheorghe 2 - 1 Moinesti

Toplita 4 - 0 Savinesti

Vatra Dornei 1 - 0 Campulung Mold.

Round 9 [October 16, 1994] Round 28 [April 23, 1995]

Bacau Cotidian 2 - 0 Comanesti Comanesti 2 - 0 Bacau Cotidian

Botosani 0 - 3^ Adjud Fagaras 0 - 2 Falticeni

Campulung Mold. 2 - 1 Romanu Harlau/Iasi C. 0 - 3 Savinesti

Falticeni 4 - 0 Fagaras Odorhei 2 - 1 Iasi Tepro/Lynx

Gura Humorului 1 - 4 Toplita Onesti 4 - 0 Ianca-Braila

Ianca-Braila 1 - 0 Onesti Sfantu Gheorghe 3 - 0 Pascani

Iasi Tepro/Lynx 0 - 0 Odorhei Vatra Dornei 1 - 0 Moinesti

Moinesti 2 - 1 Vatra Dornei

Pascani 1 - 0 Sfantu Gheorghe

Savinesti 6 - 0 Harlau/Iasi C.

Round 10 [October 23, 1994] Round 29 [April 30, 1995]

Adjud 0 - 1 Onesti, Bacau Cotidian 3 - 0 Odorhei,

Campulung Mold. 1 - 4 Ianca-Braila, Falticeni 2 - 0 Comanesti

Comanesti 1 - 0 Falticeni Iasi Tepro/Lynx 2 - 1 Sfantu Gheorghe ,

Fagaras 2 - 0 Savinesti, Moinesti 2 - 1 Romanu,

Harlau/Iasi C. 3 - 0^ Gura Humorului ,Onesti 5 - 1 Adjud,

Odorhei 1 - 0 Bacau Cotidian, Pascani 1 - 2 Vatra Dornei,

Romanu 1 - 1 Moinesti ,Savinesti 3 - 0 Fagaras,

Sfantu Gheorghe 5 - 0 Iasi Tepro/Lynx ,

Vatra Dornei 0 - 3 Pascani

Round 11 [October 26, 1994] Round 30 [May 07, 1995]

Bacau Cotidian 1 - 2 Sfantu Gheorghe Adjud 1 - 0 Ianca-Braila

Falticeni 4 - 0 Odorhei Comanesti 4 - 1 Savinesti

Ianca-Braila 1 - 1 Adjud Odorhei 1 - 2 Falticeni

Iasi Tepro/Lynx 4 - 0 Vatra Dornei Romanu 2 - 1 Pascani

Moinesti 10 - 0 Campulung Mold. Sfantu Gheorghe 4 - 0 Bacau Cotidian

Onesti 3 - 1 Toplita Toplita 0 - 1 Onesti

Pascani 2 - 0 Romanu Vatra Dornei 0 - 0 Iasi Tepro/Lynx

Savinesti 5 - 0 Comanesti

Round 12 [October 30, 1994] Round 31 [May 14, 1995]

Campulung Mold. 1 - 0 Pascani Adjud 4 - 2 Toplita

Harlau/Iasi C. 1 - 3 Onesti Bacau Cotidian 2 - 0 Vatra Dornei

Moinesti 3 - 0 Ianca-Braila Falticeni 3 - 0 Sfantu Gheorghe

Odorhei 2 - 0 Savinesti Ianca-Braila 1 - 0 Moinesti

Romanu 2 - 0 Iasi Tepro/Lynx Iasi Tepro/Lynx 5 - 0 Romanu

Sfantu Gheorghe 0 - 2 Falticeni Onesti 3 - 0 Harlau/Iasi C.

Toplita 3 - 0 Adjud Savinesti 4 - 3 Odorhei

Vatra Dornei 1 - 2 Bacau Cotidian

Round 13 [November 06, 1994] Round 32 [May 17, 1995]

Adjud 6 - 0 Harlau/Iasi C. Fagaras 2 - 1 Onesti

Bacau Cotidian 2 - 0 Romanu Harlau/Iasi C. 1 - 1 Adjud

Falticeni 6 - 1 Vatra Dornei Moinesti 1 - 0 Pascani

Ianca-Braila 3 - 1 Toplita Romanu 2 - 0 Bacau Cotidian

Iasi Tepro/Lynx 3 - 0^ Campulung Mold. Sfantu Gheorghe 3 - 1 Savinesti

Onesti 4 - 2 Fagaras Toplita 3 - 0 Ianca-Braila

Pascani 2 - 0 Moinesti Vatra Dornei 2 - 3 Falticeni

Savinesti 3 - 1 Sfantu Gheorghe

Round 14 [November 13, 1994] Round 33 [May 21, 1995]

Comanesti 1 - 2 Onesti Adjud 4 - 0 Fagaras

Fagaras 1 - 0 Adjud Falticeni 3 - 0 Romanu

Harlau/Iasi C. 0 - 2 Toplita Ianca-Braila 2 - 1 Pascani

Moinesti 3 - 0 Iasi Tepro/Lynx Iasi Tepro/Lynx 2 - 0 Moinesti

Pascani 0 - 1 Ianca-Braila Onesti 3 - 1 Comanesti

Romanu 0 - 2 Falticeni Savinesti 6 - 0 Vatra Dornei

Vatra Dornei 2 - 2 Savinesti Toplita 4 - 0 Harlau/Iasi C.

 

Round 15 [November 16, 1994] Round 34 [May 28, 1995]

Adjud 1 - 0 Comanesti Comanesti 3 - 0 Adjud

Bacau Cotidian 1 - 4 Moinesti Fagaras 3 - 0 Toplita

Ianca-Braila 3 - 0 Harlau/Iasi C. Harlau/Iasi C. 3 - 3 Ianca-Braila

Iasi Tepro/Lynx 0 - 0 Pascani Moinesti 4 - 1 Bacau Cotidian

Onesti 3 - 0 Odorhei Odorhei 4 - 0 Onesti

Savinesti 4 - 1 Romanu Pascani 1 - 1 Iasi Tepro/Lynx

Toplita 3 - 0 Fagaras Romanu 2 - 1 Savinesti

Round 16 [November 20, 1994] Round 35 [June 04, 1995]

Comanesti 0 - 3 Toplita Adjud 4 - 2 Odorhei

Fagaras 3 - 0 Harlau/Iasi C. Bacau Cotidian 0 - 1 Pascani

Iasi Tepro/Lynx 1 - 2 Ianca-Braila Falticeni 3 - 0 Moinesti

Moinesti 1 - 0 Falticeni Harlau/Iasi C. 0 - 3 Fagaras

Odorhei 3 - 0 Adjud Ianca-Braila 3 - 0 Iasi Tepro/Lynx

Pascani 2 - 1 Bacau Cotidian Onesti 3 - 2 Sfantu Gheorghe

Sfantu Gheorghe 0 - 3 Onesti Toplita 5 - 0 Comanesti

 

ATENTIE: Persoanele care au date sau poze despre istoria si traditia fotbalului comanestean sunt asteptate sa ne contacteze pe adresele de email : athletic.comanesti@gmail.com ; athletic.darmanesti@gmail.com sau boby_g3us@yahoo.com ! MULTUMIM MULT!
     



Comentarios hacia esta página:
Comentado por Narcis Vecinu'( narcis20002000yahoo.com ), 08/08/2010 at 7:56am (UTC):
Foarte buna initiativa ta, dar nu poti aranja mai inteligibil toate datele astea?

Comentado por Boby( boby_g3usyahoo.com ), 05/13/2009 at 1:54pm (UTC):
Da gauca ,la anu si pune vinul ala la rece!



Añadir comentario acerca de esta página:
Tu nombre:
Tu dirección de correo electrónico:
Tu mensaje:

Today, there have been 1 visitantes (10 clics a subpáginas) on this page!
=> ¿Desea una página web gratis? Pues, haz clic aquí! <=